Биљана Гргуровић | | Одсек Висока школа за информационе и комуникационе технологије

Биљана Гргуровић 

Професорка Биљана Гргуровић je била дугогодишњи руководилац студијског програма Поштанско-логистички системи који у нашој школи постоји још од њеног оснивања, 1974. године. Биљана Гргуровић је професорка струковних студија, а њена стручна област су поштански саобраћај и логистика.

Ovo je nevidljivi tekst, da bi pomerio pitanje dole.Ovo je nevidljivi tekst, da bi pomerio pitanje dole.Ovo je nevidljivi tekst, da bi pomerio pitanje dole.Ovo je nevidljivi tekst, da bi pomerio pitanje dole.Ovo je nevidljivi tekst, da bi pomerio pitanje dole.Ovo je nevidljivi tekst, da bi pomerio pitanje dole.

 

Да ли нам можете нешто детаљније рећи о развоју СП Поштанско-логистички системи?

Давне 1974. године, када је Школа основана, програм је обухватао два студијска програма. Један од њих, у свом првобитном облику, је био и овај. Поштански саобраћај се развијао, технологија и захтеви тржишта су се мењали, а са њима и наши наставни планови и програми. Било је успона и падова, али нас никада није напустила идеја да je ово област којој су потребни и биће потребни обучени саобраћајни инжењери. Године су пролазиле, и ево и данас, после непуних педесет година са истим еланом очекујемо нову генерацију студената на СП Поштанско-логистички системи.

 

У школској 2021/2022. години акредитован је, поред класичног, и дуални модел студија на Вашем студијском програму. Шта он подразумева?

Ми смо један од првих студијских програма у земљи у оквиру кога је акредитован модул студија по дуалном моделу што је још један од доказа наше жеље да пратимо не само трендове у образовању већ, много више, захтеве будућих послодаваца наших свршених студената.

Овај модул подразумева комбинацију активне наставе која се реализује на високошколској установи и практичне обуке и рада код послодавца. Благодети оваквог начина студирања требало би да осете како студенти, тако и послодавци. Основна идеја је да студенти по завршетку студија буду оспособљени и спремни да се укључе у процесе рада. На тај начин се повећава њихова конкурентност на тржишту, односно они лакше проналазе посао, а, са друге стране, послодавац нема потребу за обуком приликом запошљавања нових радника.

professorphoto

Концепт дуалног образовања је релативно нов модел образовања у Републици Србији. Који су били мотиви за имплементацију овог модела у оквиру Вашег студијског програма?

Од оснивања до данас увек смо имали одличну сарадњу са ЈП „Пошта Србије“. Из те сарадње, а и њихове реалне потребе за потпуно обученим кадром, изникао је и овај модул на који се годишње може уписати до тридесет студената. Жеља нам је да наши студенти стекну конкурентну предност, да лакше долазе до посла. Послодавац код кога се реализује учење кроз рад, али и други поштанско-логистички оператери ће, сигурна сам, дати предност већ обученим специјалистима.

Овај начин студирања бисмо могли назвати идеалним „3 у 1“: студирате оно што желите, стечена знања истовремено проверавате и примењујете у реалним радним условима и, на крају, што је јако важно, за то сте и плаћени.

Поред ЈП „Пошта Србије“, одлично сарађујемо и са другим поштанско-логистичким операторима. Наши бивши студенти раде и у другим компанијама као што су D Express, Nelt, DTS, Bex express, Kuehne+Nagel, City express, MAHLE...

 

Иза Вас је и велико искуство у образовању. Како бисте описали промене у раду од Ваших почетака до данас и како видите будућност високих струковних школа?

Да, иза мене је скоро 35 година рада у овој школи, односно лепше звучи, ако кажем да је за то време овде дипломирало 35 генерација. Непроцењиво. Све те године и сво то искуство ми помажу да се на лакши начин носим са свим променама и изазовима у образовању. С годинама научите да квалитет с мање или више муке увек исплива на површину. Добри стручњаци ће бити неопходни у сваком окружењу и увек ће они „носити“ неки посао. А посла на овом тржишту и у овој области има. Велики број компанија указује на проблем недостатка људи са правим компетенцијама и вештинама у поштанском саобраћају и логистици као и на потребу за стварањем интелектуалног капитала у овим областима. Из свих тих разлога бићу оптимиста и рећи да ћемо трајати све док је наше најјаче оружје рад, знање и квалитет.

professorphoto

 

Предмет Вашег професионалног интересовања јесте поштански саобраћај. Можете ли нам рећи нешто о променама које су обележиле ову област последњих година и како Ви видите даљи раст и развој ове области?

Ако се питате због чега бисте уписали ову школу, јер ко па још увек шаље писма - покушаћу да објасним. Да, људи све ређе пишу и шаљу писма, могуће је да многи од наших будућих студената и не знају како би то урадили или, чак, и не виде разлог због чега би то радили. И то је ОК. За миленијалце се са сигурношћу може рећи да су дигитално писмени и да, без било каквих проблема, могу да подучавају старије о томе како закорачити у дигитални свет.

Али подсетићу вас на следеће: од древних поштанских дилижанси и поменутог писма до глобалне дистрибуције Covid-19 вакцина, поштански саобраћај је био неодвојиви део функционисања човечанства.

Кључна компонента за даљи развој је озбиљна процена тренутне ситуације и будућих трендова, техничких и инфраструктурних мера које треба да омогуће испуњење задатих циљева. Када данас говоримо о поштанском саобраћају морамо бити свесни чињенице да је ова област расла и еволуирала, као и природа посла у њој. Из тих разлога немогуће је изоставити причу о дигиталној трансформацији, о планирању одрживе урбане мобилности, о координацији између различитих сектора, о новим технологијама које се могу применити...

Операторима у области поштанског саобраћаја и логистике, а са њима и нама као школи, остаје само да се томе прилагођавамо. Наш наставни план и програм је прилагођен савременом окружењу, савременом начину пословања и свету који обликују миленијалци.

У оквиру нашег студијског програма ради група наставника веома посвећена свом послу - предавачи који се стално усавршавају, који веома воле то што раде и који студентима не нуде образовање, то је наша обавеза (посао), већ их учимо да уче, да унапреде своје вештине, да се оспособе да пронађу посао у струци и уједно да изграде успешну каријеру сада и у будућности.

 

Ближи се нови уписни рок. Какву поруку имате за младе људе који данас желе да се определе за даље школовање у области поштанско-логистичких система?

Ако се питате због чега не бисте уписали неки студијски програм који подразумева само изучавање логистике или само изучавање поштанског саобраћаја, одговор је поприлично лак. Поштански саобраћај и логистика су као мајка и кћерка, толико исте и толико различите. Ако желите да овладате целокупним процесом који се мора реализовати како за малу тако и за велику количину робе, како за физичка лица, тако и за велике кориснике, како у физичком тако и у дигиталном свету, онда вам је избор овог студијског програма потпуно логичан.

Звање саобраћајни инжењер можда и није тако звучно као нека друга - тренутно популарна, вероватно није ни толико плаћено, али имаћете једно дивно занимање које не може да нестане, које вештачка интелигенција не може да замени, које ће вам омогућити да стално будете у контакту са другим људима, али и оставити довољно времена које можете да посветите себи и онима до којих вам је стало. Ово је професија које је потребна данас, али ће бити потребна и у будућности, без обзира на све могуће реформе кроз које друштво пролази или ће пролазити. Обим преноса робе и све оно што се под тим појмом подразумева ће и даље сасвим извесно расти.

professorphoto professorphoto