О студијском програму
Студијски програм Телекомуникације у школи постоји од њеног оснивања, давне 1961. године. У међувремену је наставни план и програм у великој мери осавремењен, природно пратећи развој телекомуникација и осталих инжењерских дисциплина. Ако се има у виду да је у време оснивања Школе комерцијална интегрисана електроника била у повојима, оптичка влакна су била теорија, PC рачунари нису постојали, а мобилна телефонија била у домену научне фантастике, јасније је какве промене је и наставни план морао да претрпи. У овој школи смо се увек трудили да наши студенти упознају и науче све актуелности у струци и да буду спремни на следеће, које ће неизоставно доћи.
Сврха овог студијског програма је образовање студената у области телекомуникација који може радити на пословима: одржавања и експлоатације телекомуникационе опреме (комутационих система и система преноса), администрирања рачунарских мрежа, дизајнирања и администрирања база података, одржавања оптичких телекомуникационих уређаја, дизајнирања Web презентација на Интернету, администратора у електронском пословању и програмера актуелних апликација и на пословима везаним за електронске медије, посебно у телевизији на техничким пословима у ТВ студију.
Циљеви студијског програма телекомуникације су да студенти овладају вештинама коришћења телекомуникационе мерне опреме, да овладају коришћењем основних софтверских алата и специјализованим апликацијама и техникама програмирања у савременим програмским језицима, како би се укључили у радне процесе.
Сви предмети су подељени на обавезне и изборне. Обавезни предмети, а највише их је на првој години, су општи технички и основни телекомуникациони предмети, нешто што будући струковни инжењер телекомуникација (I степен високог образовања струковних студија) једноставно мора да зна. Поред тога постоји група општеобразовних, такође обавезних предмета, које дају знања и вештине неопходне младим стручњацима, како за даљи напредак у струци, тако и за сналажење у реалном радном окружењу.
Изборни предмети су категорија која студентима даје могућност да се додатно профилишу, што студијске програме генерално чини врло флексибилним. Студенти могу одговарајућим избором, у складу са својим афинитетима, изабрати ужу област којом би се бавили.
Прва препорука за избор је цела група предмета која изучава савремене телекомуникације: рачунарске мреже (класичне, затим мреже нове генерације и конвергентне технологије – all over IP), оптичке телекомуникације, мобилне и бежичне телекомуникације, телевизију, итд.
Уколико неко жели да прошири своје области знања и изван телекомуникација, у ужем смислу, нудимо групу изборних предмета из области рачунарства и програмирања. Наши студенти могу стећи основна знања о администрирању мрежа, базама података, Web дизајнирању и програмирању.
Студентима смера Телекомуникације стоји на располагању више савремено опремљених лабораторија:
- Електроника
- Модулације
- Комутације
- Рачунарске мреже
- Оптичке и приступне мреже
- Дигиталне и оптичке телекомуникације
- низ лабораторија за рачунаре
Модуларне макете и врло софистицирана мерна опрема, омогућавају формирање великог броја различитих вежби, прилагођених изборним предметима смера.
Детаљније о студијском програму...
По завршетку студијског програма Телекомуникације студенти стичу високо образовање првог степена струковних студија и звање - струковни инжењер електротехнике и рачунарства.