Два гостујућа онлајн предавања - Марко Мутавџић и Оливера Бугариновић
У суботу 2. марта 2024. године, на иницијативу професора др Ненада Којића, одржана су два гостујућа онлајн предавања за наше студенте са ИТ студијског програма.
Прво предавање је одржао бивши студент ИТ-а, Марко Мутавџић, UX/UI Designer у фирми SWOT Digital Marketing Agency. Марко је говорио о својој транзицији од програмера до дизајнера, о свом првом интервјуу за посао и корацима који су га водили до позиције дизајнера. Дао је савете како написати квалитетан CV („Добар CV је пола посла“), као и да би било врло добро направити портфолио већ на трећој години студија. Такође је нагласио и да је врло важно имати профил на LinkedIn-у. Марко је затим објаснио и појмове UX/UI дизајн, и показао кроз презентацију неколико примера из праксе. Нагласио је да је „Знање моћ“, тј. да, колико год да је факултет важан, такође је важно и улагати у своје знање након студирања (ићи на разне курсеве из струке пре свега). Своје предавање је завршио са закључком „Ради оно што волиш“.
Друго гостујуће-мотивационо предавање је одржала Оливера Бугариновић, People Manager у компанији Incode. Оливера је неколико година радила у фирмама које се баве регрутацијом, пре свега програмерског кадра, тако да је заиста искуствено имала много тога корисног да усмери наше студенте. Објаснила им је како изгледа процес регрутације запослених, од планирања запошљавања до самог ангажовања људи. Дала је важне смернице о томе како написати добар CV, посебно за јуниоре; нагласила је важност пропратног и мотивационог писма, као нешто што може издвојити појединца у мору кандидата; важност отвореног профила на LinkedIn-у и истраживања тржишта рада, пре него што се крене у слање биографије. Дала је препоруке за питања које треба поставити послодавцима. Нека од њих су:
- „Да ли послодавац развија сопствени производ или ради outsourcing?“
- “Да ли користи нове технологије и какав је потенцијал производа?”
- „Какав је пројекат на којем би се радило?“
- „Колико људи има у тиму и каква је сениорска структура?“
- „Каква је атмосфера у тиму?“
- „Да ли постоји каријерни план развоја запослених?“
- „Да ли поред плате постоје неки годишњи видови бонуса или компензација?“...
„Будите аутентични и немојте кривити слику о себи када идете на било који интервју, небитно са ким. Покажите најбољу верзију себе и покажите да имате изражену мотивацију за рад.“