Посета Поштанско-логистичком центру Београд | | Одсек Висока школа за информационе и комуникационе технологије

Посета Поштанско-логистичком центру Београд

Студенти треће године студијског програма Поштанске и банкарске технологије посетили су Главни поштански центар Београд. Наш највећи регионални поштанско-логистички центар се простире на око 28.000 m2 и обухвата више објеката - халу за производњу (аутоматизовано сортирање пошиљака, хибридна пошта, пост-експрес, бизнис сервис, прерада писама и пакета у међународном саобраћају) и управни део зграде, површине од око 23.000 m2 . Такође, у оквиру центра пројектован је мањи производни објекат логистичке намене површине 2.500 m2 и административни објекат у функцији реализације нових услуга. У овом поштанском центру је имплементирана најсавременија опрема за сортирање, чији су произвођачи јапанска „Тошиба” и италијански „Синетик”. Машине за сортирање пакетских и писмоносних пошиљака, су пројектоване према посебним захтевима стручњака Поште Србије и представљају јединствену концепцију по капацитетима и брзини прераде у југоисточној Европи (машине за сортирање писама у једном сату сортирају 80.000 писама, а, поређења ради оно што је радник Поште до сада сортирао за један сат, ова машина прерађује за само 90 секунди, док машина за сортирање пакета, величине фудбалског терена, у току једног сата сортира 8.500 пакета). Са мануелне обраде пошиљака прелази се на аутоматизовану, уз пројекцију да сe новим системом може сортирати преко милион писама и пакета дневно чиме ће у будућности бити омогућена пуна аутоматизација прераде пошиљака на целој територији Републике Србије. Помоћу специјалног система за очитавање обезбеђено је препознавање адресе на пошиљкама и њихово прецизно усмеравање до сваке улице и адресног броја у сваком месту у Србији. Произвођачи су креирали могућности очитавања било да је адреса исписана руком или одштампана, ћириличним или латиничним писмом. Уколико је реч о непотпуној адреси, таква пошиљка иде на додатно видео-кодирање. Захваљујући љубазности колега, а пре свега господина Владе Ћалића, руководиоца сектора за сортирање пошиљака, студенти и професори су имали ексклузивну прилику да обиђу у потпуности поштански центар и детаљно буду упознати са технологијом и процесом рада и добију одговоре на различита питања од експерата из ове области.