Мрежне и рачунарске технологије (модул Рачунарске технологије) - акредитација 2024. | | Одсек Висока школа за информационе и комуникационе технологије

Мрежне и рачунарске технологије (модул Рачунарске технологије) - акредитација 2024. 

Racunarske tehnologije

Због све веће популарности савремених апликативних софтвера, студентима новог акредитованог изборног модула Рачунарске технологије се нуде знања неопходна за рад са мултимедијалним садржајима као и у осталим врстама електронских медија, администрирање оперативних система, имплементацијa и одржавање софтвера база података, као и базичнe вештинe програмирања рачунарских апликација.

Racunarske tehnologije

Уколико неко жели да стекне практична и употребљива стручна знања у програмирању мрежних апликација, администрирању различитих оперативних система, одржавању база података, онда је овај модул управо њему намењен.

Racunarske tehnologije

На модулу Рачунарске технологије могуће је стећи темељна знања и вештине из области:

  • имплементације комуникационог софтвера и програмирања апликација за мултимедију
  • развијајања мрежних апликација са графичким корисничким интерфејсом на језику Java
  • објектно-оријентисаног програмирања за израду iOS апликација.
  • администрирања база података коришћењем језика T-SQL
  • администрирања оперативних система под Linux и Windows
Racunarske tehnologije

Могу се развити и практичне вештине из области:

  • машинског учења
  • IoT технологија
  • анализе, синтезе и предвиђања решења и последица, праћењем актуелних измена технологија, уређаја, софтвера и сл. у области информационих и комуникационих технологија
Racunarske tehnologije

Посебна пажња је посвећена стицању знања применљивих у пракси, тако да је обезбеђен самостални рад у савременим и добро опремљеним рачунарским лабораторијама.

Racunarske tehnologije

Студенти ће развити комуникационе способности и припремљеност за сарадњу са домаћим и међународним окружењем. Развиће критичко и самокритичко мишљење и приступ кроз интензивне анализе постојећег стања и честих иновација у области информационих и комуникационих технологија.

Racunarske tehnologije

Развојем рачунарских технологија које се обрађују на овом модулу постоји стална потреба за запошљавањем кадрова из ове струке, нарочито у нашој земљи, а веома често и у иностраним компанијама. Завршавањем основних студија, могуће је определити се за неко од занимања попут систем инжењера, инжењера за одржавање база података, тест инжењера, инжењера за развој апликација, и за неке од сродних позиција.

Racunarske tehnologije

И ту није крај. Са остварених 180 ЕСПБ бодова и завршеним основним струковним студијама на модулу Рачунарске технологије могуће је стечена знања лако надоградити и даље се усавршити у области мрежних и системских технологија завршавањем мастер студијског програма Мрежно и системско инжењерство и тиме стећи додатних 120 ЕСПБ. 300 ЕСПБ је ниво једнак нивоу мастер академских студија.

Утиске наших студената о студијама можете погледати овде.

Racunarske tehnologije

Добродошлицу на модул Рачунарске технологије желе вам наставници и сарадници студијске групе!

Racunarske tehnologije

Више информација о студијском програму можете погледати овде.

 

Ово је део коментара наших дипломаца:

 

Матеја Манић
Cloud System инжењер
Coming IT technology

Радим у тиму Network i Security где се доста сусрећем са проблемима као што су пројектовање мрежа, разни troubleshoot-и, проблеми везани за рутирање, влан-ови, подешавање впн-а, Л2, Л3 свичеви, конфигурација ASA итд… Завршио сам смер Комуникационе технологије и желим да нагласим да сам се са доста ствари из ових области сусретао на нашој Високој ICT школи у виду лаб вежби.

Након проведених месец дана у Networking-u већ су ми понудили учешће у тиму Cloud i Инфраструктура као Cloud System инжењер јер им треба млад и амбициозан инжењер који има добру базу у мрежама, а све то сам стекао на нашој Високој ICT школи и уписом Cisco Академије у оквиру ICT-а преко које сам касније и Cisco CCNA сертификат положио.

Желим да се усавршавам и усвајам нова знања. Због тога настављам даље са школовањем, уписао сам мастер студије Високе ICT и прва сам година. Свакоме бих препоручио да упише АТУСС, Одсек Висока ICT!

 

Илија Етински
Виши стручни сарадник
Народна банка Србије

Мој пут до успешног и сигурног посла, у установи од кредибилитета као што је Народна банка Србије води управо преко АТУСС академије, Одсека Висока ICT. Запослен сам у Народној банци Србије од 2020. године. Радим у Сектору за платни систем, Одељење за оперативне послове и управљање ризицима платног система, на позицији Виши стручни сарадник.

Пратећи своја интересовања и потребе радног тржишта, 2017. године уписао сам Високу ICT, смер Комуникационе технологије и касније изабрао модул Системско инжењерство. Уз помоћ одличног наставног особља стекао сам квалитетна знања за потребе одржавања комуникационе опреме у рачунарским, мобилним, оптичким и сензорским мрежама. Након завршетка студија, поред најлепших успомена које су учиниле да студирање буде право задовољство а не обавеза, обучен сам за администрирање сложених рачунарских мрежа и решавање захтевних и савремених ИКТ проблема у реалном окружењу, због чега сам веома срећан и задовољан. И то није све, по успешном завршетку основних студија, жељан нових теоријских и практичних знања, уписао сам и завршио мастер студије на смеру Мрежно и софтверско инжењерство.

Пуно захвалности наставном особљу, колегама и ветар у леђа свим будућим студентима!

 

Бошко Медаковић
Администратор у ИТ подршци
Академији техничких струковних студија Београд

Током студирања на студијском програму Комуникационе технологије стекао сам дубоко разумевање основних принципа комуникационих технологија, ИТ инфраструктуре и умрежавања. Осим теоријског знања, био сам у могућности да стекнем важне практичне вештине. Само пар дана након дипломирања, запослио сам се као Администратор у ИТ подршци на Академији техничких струковних студија Београд и на тој позицији сам већ 8 месеци. Захваљујући практичним искуствима са основних студија обучен сам да решавам техничке изазове, ефикасно отклањам проблеме и да се прилагођавам новим технологијама, што се од мене и очекује на радном месту. Такође бих напоменуо значај Cisco курса за моје образовање и професионално усавршавање. Рад са професионалном Cisco опремом у лабораторији ми је омогућио да стекнем изузетно практично искуство. Све препоруке!

 

Дино Алексић
NOC Team Lead
NCR Corporation

„Могу рећи да су студије стварно свеобухватне и пружају применљива и потпуно практична знања. Уписао сам смер Интернет технологије због пословних трендова, иако сам одувек желео баш мрежама професионално да се бавим. Сада радим за велику компанију а клијент мог тима је европска компанија која послује на свим већим континентима и нуди професионалну мрежну опрему и cloud решења. Знање са Високе ICT, не само што ми је помогло да се снађем у свом послу и брзо напредујем, него и да изградим целу инфраструктуру за рад адаптирањем база података и front-end познатих алата “.

 

Јована Јоксимовић
Систем администратор
Heliant

„Што се тиче студирања у школи, радо препоручујем Високу ICT свима који су у недоумици шта да упишу. Првенствено, што могу да кажем из свог искуства, јесте да сам у току студирања научила доста ствари помоћу којих сам могла да се запослим и да наставим даље школовање. Са стеченим знањем о мрежама, по завршетку школовања нашла сам одмах посао. Све колеге које познајем, и других генерација и модула, сви су запослени. Свидело ми се то што се учи конкретно како се шта ради, примењује, нема превише теорије, доста практичних ствари. Професори су се трудили да пренесу знање и науче нас како стручним стварима тако и животним”.

 

Вељко Гонцић
Сарадник за техничку IT подршку
Halkbank А.Д. Београд

„Моје мишљење је да је студијски програм ИТ и модул Администрирање рачунарских мрежа прави избор за све оне који желе да направе своје прве кораке у свету информационих технологија.

Предавања су јасна и концизна, предмети пуни како теоријских тако и практичних примера који су базирани на реалним проблемима и захтевима које послодавци стављају пред нас. Професори су професионални и јако пријатни, са задовољством се посвећују студентима и труде се да што боље и јасније пренесу знање. Модул Администрирање рачунарских мрежа је прави избор за свакога кога занима како се повезује мрежа рачунара, како то рачунари размењују информације, како се прави једна рачунарска мрежа која је уједно и основа сваке велике фирме данас.

На овом модулу који је базиран на светски признатом Cisco курсу имао сам прилике да научим вештине које ми омогућавању да потпуно самостално дизајнирам и испројектујем рачунарску мрежу, заштитим је, оптимизујем како би шанса отказа била најмања а информације што брже путовале, као и јако битну вештину анализе рачунарске мреже како бих што брже и ефикасније пронашао квар и отклонио га. То ми је јако добро дошло у садашњем послу којим се бавим зато што је детектовање квара кључна вештина у свакој грани ИТ-а и вештина коју послодавци доста цене”.    

 

Марко Павлићевић
Cybersecurity инжењер
TG-Sec

„Давне 2003. године, у тадашњој "Вишој школи за Информационе и комуникационе технологије", отворен је нови смер - Интернет технологије, а ја сам уписан као један од студената прве генерације овог новог плана и програма. На овом одсеку слушао сам предмете највише везане за рачунарске мреже (Рачунарске мреже, Оперативни системи, Протоколи и уређаји за рутирање, Мреже за приступ). Три године након основних студија, уследила је специјализација у истом професионалном смеру, а у међувремену (као и након школовања) сам полагао испите за Cisco сертификације (CCNA, CCNP, CCIE). Током специјалистичких студија, појавили су се и нови предмети који су допринели мом стручном усавршавању (Оптичке и Бежичне мреже, Администрирање система и IP телефонија). Сада сам тренутно на мастер студијском програму Мрежно и софтверско инжењерство.

Захваљујући добром и интензивном школском програму, као и стручном наставном кадру, изградио сам самопоуздање које ми је омогућило да се представим приватним компанијама које су водеће на нашим просторима у свету пројектовања и одржавања рачунарских мрежа”.

 

Игор Милошевић
Сервисни инжењер
Muehlbauer Technologies d.o.o.

„Похађао сам ИТ модул Администрирање рачунарских мрежа на Високој „ICT“. Оно што могу да кажем о установи, без обзира који модул изабрали, нећете се покајати. Овде можете да стекнете базично знање које ћете свакако кроз неки посао у будућности избрусити и самим тим постати ИТ стручњак.

Што се тиче ИТ модула „Администрирање рачунарских мрежа“, овај модул вам нуди широку платформу за даљу каријеру. Уколико сутрадан желите да будете мрежни администратор, системски администратор за Linux/Windows или можда да манипулишете базама података, овај смер је дефинитивно за вас. Оно што се мора напоменути је да похађањем овог модула нећете остати заробљени у овој сфери ИТ и да уколико пожелите да уђете у свет програмирања, то свакако можете да урадите одабиром изборних предмета”.

 

Миљан Аранђеловић
Computer hardware and IoT technician
LoRa wireless

„Био сам студент модула Администратор рачунарских мрежа. Прво бих рекао да сам први посао који сам радио и то на свој рачун, као послодавац, био везан за један пројекат OpenNebula Cloud инфраструктуре. Тачније, био сам склопио уговор да покажем које су могућности OpenNebula, у смислу hot live migration, као и виртуалне мреже са виртуалним рутером. Једноставно за тај пројекат сам примјењивао знање предмета који смо имали у школи Cloud Linux, основе Linux-а, као и из предмета везаних за мреже. Јако је добро што смо учили коришћење Linux-а у школи. То знање и сада примењујем на послу јер користимо виртуалне машине које су са Linux-ом, на пример  за GitLab или Redmine Web сервис.

Пошто у мојој фирми се развијају Web апликације онда је потребна и инфраструктура која ће опслуживати те Web апликације и базе података. У ту сврху користим знање Приватног Cloud-а као и Хибридног. С тим у вези, дајем савете backend девелоперима у смислу како да пројектују своје Web апликације како би касније оне могле да буду хоризонтално скалабилне. За то користим знање из предмета који су били везани за мреже, познавање рада IP, TCP/UDP, HTTP протокола и load балансера на апликативном нивоу. Знање које сам стекао преко предмета за мреже даје ми могућност да схватим принципе рада на које се заснива база добро пројектованих Web апликација. Зато девелпопери схватају колико је важно када им објашњавам суштину проблематике на коју касније наилазе када је потребно скалирање неке Web апликације.

Како би се схватили неки појмови везано за сигурност, мора се имати знање мрежа. Овде је ове године извршено доста сајебер напада, тако да је веома битно добро се заштитити. За то је битна и подела LAN-а на подмреже и ограничења права, постављање ДМЗ-а. Све смо то лепо учили на нашем смеру.

Тренутно радим на једном пројекту где ћу морати да извршим преглед стања код клијента једне WiFi инфраструктуре која је стандарда 4 (IEEE 802.11n-2009) и предложити прелазак на WiFi 6 стандард (IEEE 802.11ax-2021). Дакле знање мрежа, терминологија која је везана за wireless је неопходна.

Без основног знања мрежа не може се постати ни добар девелопер или стручњак за сигурност (плавог као и црвеног тима). Без знања Linux-а тешко је добити посао везан за Cloud инфраструктуру. На пример радити у неком дата центру као техничар, или инжињер мреже и сл.

Наша школа нам је сво то знање омогућила. Тачно је да је било немогуће све запамтити, али нам је основ рада био предочен, а касније за потребе посла је лако знати у ком смеру треба да се усредсредиш и решаваш проблеме на које наилазиш. Технологија ти је много јаснија, терминологија. Зато је базично знање које нам остаје после школе веома вредно.

До сада сам добио три пута директну понуду из AWS-а за посао у њиховом data центру у Паризу. Нисам до сада покушао, јер ми не одговара живети у Паризу. Али ето и то је доказ, да неко ко заврши нашу школу може доћи до посла у великим светским Cloud компанијама.“

 

Славен Милошевић
систем инжењер
Selectium d.o.o.

“Пре свега сам срећан што сам одабрао Високу ICT првенствено због концепта рада где се потенцира више праксе и учења савремених технологија које су тренутно заступљене на тржишту. Ово сам у пракси увидео када сам се запослио у првој фирми која се зове Saga у Network и Cyber Security сектору. Није било много ствари које нисам видео, чак и имао прилике да радим на тој опреми у Cisco лабораторији на Високој ICT. Саме могућности запослења на тржишту после завршене Високе ICT школе су веома добре и већина колега из моје генерације са којима сам и даље у контакту раде у добрим фирмама на озбиљним пројектима. Поред овога као највећу предност Високе ICT у односу на друге факултете је тај однос са професорима, групе су углавном мање и свако има прилике да дође до свих неопходних знања веома брзо и ефикасно тако да не губи корак са темпом напредовања у свом стручном усавршавању.”